Máte aj vy negatívnu skúsenosť s taxíkmi? Vo väčších mestách a žiaľ aj na Slovensku sa stáva, že pri využití taxíka zaplatíte viac, ako ste v skutočnosti mali zaplatiť.

Poviete si, že ste sa radšej mali odvzieť autom alebo mestskou hromadnou dopravou. A najmä… Dodnes málokto z nás celkom rozumie cenotvorbe taxíkov. Majú taxameter, niekoľko rôznych cien za kilometer, plus rôzne príplatky.

Poradíme vám 5 tipov, ako nepreplatiť za taxík a ušetriť tak peniaze.

1. Objednajte si taxík. Nezastavujte ho na ulici.

V našej zemepisnej šírke sa traduje, že taxík na telefonickú objednávku vám bude účtovať výrazne nižšiu sadzbu (cena za kilometer) ako ten, ktorý zastavíte na ulici. Preto odporúčame vyhýbať sa takémuto spôsobu využívania taxíkov.

hopin

2. Objednajte si taxík cez aplikáciu.

Taxi aplikácie skrotili taxi trh. Práve vďaka nim je cenotvorba pod kontrolou. Prvá a najrozšírenejšia na Slovensku je taxi aplikácia HOPIN TAXI, ktorá umožňuje hodnotiť vodičov a ak ste neboli spokojní môžete sa sťažovať.

Spätne vedia preveriť cenu aj trasu vašej jazdy. Okrem toho, objednávanie cez aplikáciu je pohodlnejšie. Vyberiete si typ auta, akým sa chcete odviezť, vidíte polohu taxíka, keď sa k vám blíži.

Aplikácia je dostupná pre Android, iOS aj Windows Phone. Stiahnuť si ju môžete tu: hopintaxi.com/app

Extra tip: Ak zadáte štart a cieľ, taxi aplikácia vám vypočíta približnú cenu jazdy.

3. Uistite sa, že taxameter je zapnutý.

Taxík má svoj cenník. Ceny z cenníku sú naprogramované do taxametra. Uistite sa, že cenu jazdy bude počítať taxameter. Cenník by mal byť na viditeľnom mieste – palubovka alebo na dverách auta. Zároveň si môžete počas jazdy kontrolovať cenu za vašu trasu.

hopin

4. Pozor na príplatky.

Vodič môže sumu za jazdu navýšiť o tzv. príplatok. Príplatky sa najčastejšie týkajú extra služieb: cestujete s kuframi, cestujete s domácim miláčikom alebo s dieťaťom a potrebujete podsedák.

Niektorí vodiči si účtujú príplatok aj za prijatie objednávky z „okrajovej“ časti mesta a z letiska.

5. Mimo mesta je vyššia sadzba.

Pokiaľ je časť vašej jazdy mimo mesta, treba rátať s tým, že bude drahšia. Kilometre mimo mesta sú žiaľ ešte stále za vyššiu cenu ako v meste.

Pokúste sa preto dohodnúť si cenu s taxikárom vopred a vyhnete sa prekvapeniu.