Vždy s príchodom nového roku si ľudia dávajú nové predsavzatia. Aké sú tie vaše? Čo tak rozhodnúť sa žiť kultúrnejšie a spoločenskejšie? Aj v januári vám prinášame tipy na podujatia, ktoré vám môžu pomôcť naplniť novoročné predsavzatia.

Bratislava

1. Čo tak začať rok predstavením? Milana Lasicu určite poznáte a možno si spomeniete aj na jeho legendárne Listy Emilovi, v ktorých z pozície seniora glosuje o dianí okolo seba. Lasicov humor je výnimočný, trefný a nadčasový. Hra, ktorá dokumentuje Emilove spomienky od budovateľských piesní až po súčasné šlágre, ako aj rozmanité spektrum seniorov. Predstavenie sa uskutoční 14.01. o 19:00. Viac k akcii.

2. Viete, čo je lepšie ako sex? Čokoláda? Jedlo? Poďte na predstavenie, na ktorom sa dozviete až o 69 lepších veciach a zistíte tiež, aké je tajomstvo šťastného manželstva a ako prežiť výchovu dieťaťa v puberte. Helena Krajčiová s Mariánom Miezgom spoločne riešia dilemu o veciach, ktoré by mali vytvárať dobré a spokojné manželstvo. Život však nie je ako instantná polievka a je plný prekvapení, rovnako ako samotné predstavenie. Viac o akcii.

3. Ak športujete alebo po novom roku ešte len chcete začať, možno by vás zaujímalo, ako by ste sa mali stravovať. Každý dobrý tréner vám totiž povie, že strava je popri tréningu najdôležitejšia. V KC Dunaj vám výživová špecialistka Andrea Sabol Havirová porozpráva ako a čo by ste mali jesť aby ste dosahovali také výkony, aké chcete. Dozviete sa aj o „hendikepoch“ a obmedzeniach vegetariánov a o „všemocnosti“ výživových doplnkov. Viac o akcii.

4. Nie len evergríny ale aj klasická hudba môže pomôcť pozdvihnúť vášho ducha počas dlhej zimy. Slovenská filharmónia vás pozýva prvý tohtoročný cyklus, v ktorom vám filharmonický orchester zahrá diela od Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena a Giuseppe Verdiho. Orchester povedie jeden z najmladších slovenských dirigentov – Adam Sedlický. Viac o akcii.

Košice

5. Poznáte Ščambu? Slovenská východniarska hudobná skupina je súhrou moderných rytmov a klasického slovenského folklóru. Ak skupinu nepoznáte z koncertov alebo YouTube, je na čase rozšíriť si obzory. Skupina má už dvadsať rokov a vydala päť albumov. Viac o akcii.

6. Slovensko malo tiež svojich patrónov vedy, techniky a remesiel. Zoznámiť sa s nimi môžete v Kaštieli v Budimíre, kam vás z Košíc odvezie aj Hopin. Dozviete sa napríklad ako vyzeral posun od stredovekých remesiel k moderným povolaniam a odborom a aké postavenie mali svätý Krištof či svätý Izidor Sevillský v rôzny sférach vedy a techniky. Vedeli ste, že svojho patróna má internet? Viac o akcii.

7. Čo sa tak naučiť maľovať písmo? Kaligrafia je umenie, ktorého čaro poznali už ľudia pred niekoľkými storočiami. V kurze sa naučíte základné techniky písma a jeho kompozície a anatómie. Na výstavu si nemusíte nič nosiť a po jej absolvovaní dokonca získate aj certifikát. Kto vie, možno napokon celý rok strávite maľovaním písma? Viac o akcii.

Blog vznikol v spolupráci s portálom Kam do mesta.